Сподели

+359 893 200 300
+359 895 500 700
info@cascadas.bg
Български
Търси
Всички
Complexes
Избери всички
Карта
banner
banner
banner
banner
Фиксираните лихви – нова мода в ипотечното кредитиране у нас

Въпреки че повечето предложения са с фиксирана лихва за първата година, появяват се и продукти с фиксирана лихва за 7, дори 10 години, сочи анализ

Фиксираните лихви – нова мода в ипотечното кредитиране у насПрез месец май продължава стабилизирането на пазара на ипотечни кредити, отчетено през последните месеци, сочи анализ на КредитЦентър.

„Почти няма клиент, който да не търси макар и минимално допълнително финансиране при покупката на имот“, коментира изпълнителният директор на КредитЦентър Тихомир Тошев.

Нови оферти с фиксирани лихви за определен период се появиха и през май и това оформи тенденцията на трайно позициониране на продуктите с фиксирана лихва на пазара на ипотечното кредитиране”, коментира той.

Разнообразието на фиксирани лихви се увеличава и въпреки че повечето такива предложения са с фиксирана лихва само за първата година, на пазара се появиха и продукти с фиксирана лихва за 7 и 10 години, каквито нашият ипотечен пазар не е виждал досега, се казва в анализа.

Фиксираните лихви за първата година се движат най-често в границите от 5,25% до 6,25%, а фиксираните лихви за по-дълги периоди – от 6,35% до 7,20%. Фиксираните лихви за първата година са по-скоро маркетингов инструмент, а тези за по-дълъг период се избират от клиенти, търсещи дългосрочна стабилност на разходите по кредита.

Лоша кредитна история

Активизирането на клиентите в търсенето на ипотечни кредити показа и една друга страна на кредитния пазар. Тези от тях, които не са били много стриктни в обслужването на съществуващите си кредити или кредитни карти през последните години, сега остават неприятно изненадани от справките в Централния кредитен регистър, които се правят при всяко подадено искане за кредит.

Очакванията, че не е важно да спазваш месечните дати за плащанията си по кредита или че можеш да не внасяш месечните си вноски редовно, а тогава, когато имаш възможност, водят до лоша кредитна история и ограничаване на възможностите за получаване на нови кредити.

Наблюденията на консултантите сочат нарастване на размера на изтеглените кредити през месец май в три от четирите най-големи града на страната, които са определящи за облика на ипотечния пазар – София, Пловдив и Бургас.

„Това се дължи и на увеличения процент на финансиране на сделките“, казва Тошев.

Миграцията към големите градове и нарастването на населението в тях ще са все по-определящи за процесите в сектора на недвижимите имоти и в бъдеще.

„Търсенето на жилища в големите градове, където населението се увеличава, няма как да спре. Същевременно, в по-малките населени места, търсенето на жилищно кредитиране ще остава ограничено”, добавя той.

Ключови параметри

Средният размер на изтеглените ипотечни кредити през месец май е бил 36 860 евро, което е незначително понижение в сравнение с 36 980 през предходния месец. Съотношението при валутите на отпуснатите кредити е 94/6 в полза на еврото спрямо лева.

Най-активни потребители на ипотечни кредити остават хората между 26 г. и 35 г., които през месец май са 47,3% от всички кредитополучатели. След тях се нареждат тези от 36 г. до 45 г. (34,1%). Традиционно високата активност на най-младите – между 18 г. и 25 г., се запазва и през изминалия месец. Най-нисък е делът на потребителите над 45-годишна възраст - 7,2%.

Разпределението по размер на кредитите сочи намаляване на дела на тези в най-ниския сегмент – от 10 хил. до 30 хил. евро, които през изминалия месец са били 40,2% от всички спрямо 41,8% през април. За сметка на това леко се повишават дяловете на всички останали с по-големи размери. Най-предпочитани са отново ипотечните заеми между 30 хил. и 50 хил. евро, чийто дял е 43,9%.

Покупката на жилище остава основна цел на получателите на ипотечни заеми. През месец май с такава цел са взети 94,6% от ипотечните кредити. За строително-монтажни работи са били предназначени 2,2% от заемите, а за лично ползване на средствата – 3,2% от тях.

Все по-често банките отпускат кредити на стойност 70-80% от стойността на имота, както и за 80-90% от необходимата сума. За изминалия месец кредитите за 70-80% от цената на сделката са били 35,6% от всички, като след тях се нареждат тези, покриващи 80-90% от стойността на жилището, които са 21,2% от общия брой на получените заеми. На трето място по популярност са кредитите за 60-70% от необходимото финансиране с 19,5%.

Основната част от клиентите, теглещи ипотечни кредити през май, са с месечен доход на домакинство от 1500 лв. до 2500 лв. - 86,5% от всички потребители. Кредитополучателите с доход на домакинство до 1500 лв. са 8,8% от общия брой, а тези с месечни приходи от 2500 лв. до 4000 лв. – 3,9%. Най-нисък дял имат потребителите с доходи на домакинство над 4000 лв. – 0,8% от всички.

Източник: www.investor.bg


Domaza - Недвижими имоти

По-стари новини
21/06/2011 09:37:16Тромава съдебна система дава глътка въздух за собствениците на "лоши" имоти в САЩ
С настоящия темп на обработване на делата в Ню Йорк ще са необходими 62 години, за да могат кредиторите да си върнат възбранените имоти. Милиони американски собственици на жилища в затруднено финансово положение неочаквано получават глътка въздух. В щата Ню Йорк на кредиторите ще са нужни 62 години при сегашното...
21/06/2011 09:29:13Все повече кредити за имоти на Острова са в реанимация
Пет години са нужни за решаване на проблемите с британските кредити за имоти, смятат експерти Все повече кредити, отпуснати за сектора на имоти във Великобритания, се намират в реанимацията, коментират експерти по време на проведения наскоро инвестиционен форум. Такива са около 43% от кредитите на Lloyds Ba...
21/06/2011 09:25:56Франция отмени противоречиви промени в данъчното облагане при имотите
Новият данък, който засягаше хиляди чуждестранни собственици на имоти, щеше да донесе 176 млн. евро допълнителни годишни приходи на френския бюджет Френското правителство направи обратен завой по отношение на нови данъчни промени, касаещи собствениците на втори дом в страната. Ако бяха приети хиляди чуждестр...
21/06/2011 09:24:11Глобалният пазар на имоти се клатушка по пътя към възстановяване
Според някои анализатори все още е рано да се говори за глобално възстановяване поради редица негативни фактори, които все още притискат сектора Пазарът на бизнес имоти се намира в процес на глобално възстановяване през 2011 г., което протича с множество различия в темповете и естеството в различните региони. Се...
20/06/2011 09:42:26Имунизирани ли са България и Румъния срещу финансовите проблеми на Гърция?
Финансовата група Nomura разглежда сценариите, при които обвързаността с гръцкия банков сектор би могла да се превърне в проблем за двете страни Защо дълговата криза в Гърция, при която местните банки са в опасност, не се пренася и в останалите развиващи се икономики на Стария континент, където е пълно с експози...
Вход