Сподели

+359 893 200 300
+359 895 500 700
info@cascadas.bg
Български
Търси
Всички
Complexes
Избери всички
Карта
banner
banner
banner
banner
Инвестициите в недвижими имоти – средно сечение между информация, калкулация и интуиция

Инвестициите в недвижими имоти – средно сечение между информация, калкулация и интуицияИнвестициите в недвижими имоти отдавна не са така лесно средство за печалба, за каквото масово продължават да ги спрягат, дори след като много хора се „опариха” от вложенията си в тях по време на доскорошния имотен балон. Но с добро пресмятане на разходите, наблюдение на пазарите и умение да се прогнозират създаващите стойност промени, покупката на жилище може да се превърне в печеливше начинание.

Най-баналният начин да се „направят” пари от недвижими имоти е да се закупят жилище или търговска площ, за да се отдават под наем. Ефективност тук, обаче е под въпрос, защото често (моментът на нашия пазар е тъкмо такъв) доходността пада под тази от депозити и имотната инвестиция по-скоро може да опази парите от инфлацията, но не и да донесе добър доход.

Въпреки това, печалба от жилищен недвижим имот е възможна.

И първият такъв вариант е да се закупи имот на вторичния пазар, дори и с помощта на банков кредит, за да се отдава под наем. Възможната доходност, в зависимост от типа и локацията му, е около 5-6% годишно. Добре е заемът да е за около 5 години, защото в по-дългосрочен план е трудно да се прогнозира развитието на макроикономическата ситуация, а имотът - на място, което предполага плащанията, получени от наематели да покриват месечните разходи за погасяване на заем. В идеалният случай - да остават оборотни средства за посрещане на разходите по ремонт и поддръжка на жилището.

Да се постигнат месечни плащания по кредит, които не нарушават семейния бюджет, от своя страна, предполага заемът да е за относително малка сума. Това означава, кредитополучателят да си е осигурил значителна част от първоначална инвестиция сам и да е открил сравнително евтино жилище за покупка. Цените на апартаменти в големите градове започват от около 16 000 евро за студия и 20 000, за едностайни. Но тъй като най-евтините обикновено са и трудноликвидни и няма икономически смисъл да се купуват, изчисленията трябва да стартират на база поне с 5 000 евро по-висока цена.

Ако предположим, че сме инвестирали в прилично студио в центъра на София от 20 000 евро, от които 10 000 са налични спестявания, а другата половина - банков кредит, разходите, които имаме на месец са около 200 евро. Приблизително такъв е и наемът, който можем да постигнем. Така жилището може да бъде изплатено за около 5 години. Ако междувременно цената на недвижими имоти в София се повиши, ще се постигне прилична капиталова доходност и по-скъп актив.

Този вариант е изключително подходящ за семейства, които нямат високи приходи, но са с деца, на които в перспектива ще им е нужно собствено жилище.

Вторият вариант на печеливша инвестиция е покупката на жилище „на зелено” или „в строеж”. Тя е особено подходяща при сегашния понижаващ се пазар, защото може да донесе и до 50-60% печалба, но трябва да се прави с повишено внимание, тъй като поради непредвидимостта на пазарните условия, може както да се спечели, така и да се загуби.

Възвръщаемостта от инвестиции в незавършено строителство зависи от два фактора: бързина на строителство и от скорост, с която стойността на квадратен метър расте на пазара. Този избор на инвестиция е по-сложен, защото предполага умения за анализ и прогнозиране на пазарите, както и проучване относно надеждността на строителите, особено, когато става въпрос за инвестиция в чужди пазари.

Третият вариант, и може би най-трудната инвестиция, е свързана с умението на инвеститора да разпознае недооценените, но перспективни имоти. Ако се закупи жилище на правилното място, след пет или десет години може да се реализира сериозна капиталова печалба. Подходящите варианти са в квартал, в който ще се строи транспортна инфраструктура, например метро или има заявени намерения за инвестиции в големи търговски или промишлен обекти. Така се повишиха цените в софийските квартали „Люлин” и „Младост”, които вече разчитат на бърза връзка с центъра, чрез метро и в комплекс „Славейков”, в Бургас, в близост до който се изгради най-мащабната търговска и бизнес зона в  града.


Domaza - Недвижими имоти

По-стари новини
20/05/2013 08:54:54Доходността от жилища в Берлин е 6.67%, докато в Париж – 3.06%
Столиците на Германия и Франция са признати първокласни инвестиционни дестинации и интересът към тях ще продължи да е висок и в следващите години, прогнозират анализаторите от „Ърнст енд Янг”. Берлин е определен за втори най-добър град за инвестиции в Европа, след  другия популярен германски мегапол...
18/05/2013 13:44:19Летният сезон повиши цените на европейските хотели с 30%
За наближаването на пика във ваканционния сезон подсказват все по-честите корекции, в посока нагоре, които хотелиери и арендатори нанасят в ценовите си листи. Според индексът на „Триваго хотели”, през месец май, средните цени на хотелски нощувки в повечето от европейските туристически дестинации, са се п...
18/05/2013 11:11:41Акциите на недвижими имоти в Шанхай са се покачили с 1.4% на фондовата борса само за ден
Според изчисления на водещият анализатор „The Conference Board”, основният китайски икономически индекс, се е повишил с 1.5% през април, като стойността му е нараснала до 260.8, спрямо по-ниското й ниво през месец март от 256.9. Покачването се дължи преди всичко на раздвижването на пазара на недвижим...
17/05/2013 08:52:16Нова линия на метрото в Лондон ще повиши цените на жилищата с 30%
Според инвестиционен посредник JLL, до 2018 г. цените на апартаментите в нови сгради, в центъра на Лондон, ще нараснат с 30%. Основание за подобно заключение дава големият инфраструктурен проект, който британското правителство се съгласи да финансира, и който предвижда създаването на нова линия на метрото, свързваща...
16/05/2013 09:34:24Пазарът на имоти има шансове да тръгне нагоре
Интервю на Виктория Бонева - Директор регионално развитие в България на www.domaza.bg   DomaZa е портал за имоти в цял свят. Защо избрахте да стъпите в България в момент на стагнация на пазара? Навлизането на Българския имотен пазар беше поредното стъпало от естествения процес на развитие и разрастван...
Вход